Symulator wzmacniacza operacyjnego

Dzisiaj chciałbym przedstawić program, który powstał już jakiś czas temu w ramach pracy zaliczeniowej na studia z przedmiotu podstawy programowania. Jest to symulator wzmacniacza operacyjnego. Pozwala symulować działanie wzmacniacza w układzie odwracającym, nieodwracającym, różniczkującym i całkującym. Program umożliwia przebadanie układu przy czterech różnych sygnałach takich jak: sinus, prostokąt, piła i trójkąt. Ciekawą cechą jest generowanie sygnałów złożonych przy pomocy szeregu furiera, z możliwością wyboru z ilu elementów szeregu ma składać się funkcja. Użytkownik ma możliwość ustawiania wartości rezystorów i kondensatorów, oraz napięcia zasilania układu. W sygnale wejściowym możemy regulować zarówno amplitudę jak i częstotliwość, no i oczywiście wspomniany już wcześniej rodzaj sygnału.

Dodatkową funkcją jest rysowanie charakterystyki amplitudy od częstotliwości. Wystarczy ustawić zakres częstotliwości, kliknąć „Rysuj” i już mamy gotowy wykres.

Należy jednak wziąć pod uwagę to, że to jest model idealny, a pomiary laboratoryjne mogą odbiegać od wartości wynikających z symulacji.

wo

Program można znaleźć pod adresem www.sourceforge.net/projects/symulatorwo

Zapraszam do pobierania i testowania.

Komentarz do „Symulator wzmacniacza operacyjnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.