Generator

W warsztacie każdego elektronika prędzej czy później pojawi się potrzeba użycia generatora funkcyjnego. Jednak profesjonalne urządzenia tego typu są przeważnie drogie. Z pomocą przychodzi nam karta dźwiękowa komputera. Może nie jest w stanie generować sygnałów o bardzo dużej częstotliwości, ale jej zakres (20Hz – 20kHz) może się okazać przydatny, nie tylko przy testowaniu układów audio, ale też przy układach mikroprocesorowych.

W ostatnim czasie pojawiła się u mnie taka potrzeba, więc napisałem prosty program, który pozwala w łatwy sposób wygenerować sygnał na wyjściu z karty dźwiękowej komputera.
Umożliwia on regulacje częstotliwości w całym zakresie karty dźwiękowej, czyli od 20Hz do 20kHz. Można także regulować amplitudę, oraz wybrać rodzaj generowanego sygnału. Może to być sinus, piła, trójkąt lub prostokąt.
generator
Zaletą programu jest możliwość pracy na różnych platformach systemowych (Linux, Mac, Windows).
Na wyjściu z karty dźwiękowej sygnał jest taki sam na kanale prawym jak i lewym. Prawdopodobnie w następnej wersji będzie możliwość generowanie dwóch niezależnych sygnałów, jednak to dopiero w przyszłości.
Zalecam stosowanie bufora optycznego w postaci transoptora na przykład CNY17. Zapobiegnie to uszkodzeniu komputera w sytuacji złego podpięcia sygnału, lub wadliwego działania układu zewnętrznego.
Zapraszam do pobierania i komentowania w razie problemów. Program prawdopodobnie zastanie jeszcze rozwinięty o dodatkowe funkcje, takie jak wspomniana już możliwości generowania dwóch niezależnych sygnałów, czy modulacje FM i AM.

POBIERZ

Komentarz do „Generator

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.