Napięcie przemienne, zmienne i stałe

Wielu porządkujących elektroników bardzo często myli podstawowe pojęcia z zakresu elektroniki, więc postanowiłem popełnić artykuł, który wyjaśni, jaka jest różnica pomiędzy napięciem stałym, zmiennym i przemiennym.

Większość różnic pokazuje już poniższy wykres:

Dla rozmycia niejasności opiszę:

  1. Napięcie stałe, to linia ciągła, niezależnie od upływu czasu wartość napięcia nie ulega żadnej zmianie. Taki typ napięcia daje na przykład bateria, lub stabilizowany zasilacz wtyczkowy.
  2. Napięcie zmienne, w różnych chwilach czasu wartość napięcia ulega zmianie. Tego typu napięcie można spotkać w układach audio i różnego typu generatorach.
  3. Napięcie przemienne, tak samo jak w zmiennym ulega zmianie wartości w czasie, ale przechodzi przez zero i przeważnie jest przebiegiem okresowym. Napięcie przemienne można spotkać w sieci elektrycznej, oraz w wielu urządzeniach zasilanych z sieci.

Powyżej pojawiło się określenie przebiegu okresowego, które oznacza, że przebieg wykresu jest powtarzalny, tak jak na przykład zastosowana w przykładzie funkcja sinus.

W przypadku przebiegu przemiennego okresowego musi się o połówce dodatniej i ujemnej. Wszystkie garby powyżej zera to połówki dodatnie, a wszystkie dołki poniżej zera to połówki ujemne. Warto przyswoić te określenia, ponieważ bardzo często pojawiają się przy innych zagadnieniach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.