Tropiciel III

Robot Tropiciel III jest moją kontynuacja wzmagań z tą kategorią. Nie jest on nastawiony na start w zawodach, ze względu na to, że jest dosyć powolny w stosunku do innych robotów. Celem budowy było poćwiczenie pracy regulatorem PID, oraz pobawienie się. Budowa robota się mocno przeciągła, ale teraz gdy jest już czas został prawie ukończony.


Mechanika

-silniki micromotors 220rpm

-konstrukcja laminat

-koła to rolki z drukarki

Elektronika

-kontroler atmega8 z taktowaniem 16MHz

-mostek h L293(bardzo żałuje tego wyboru)

-czujniki: sześć stuk ktir0711

-zasilanie: duży i brzydki pakiet NI-MH

Konstrukcja spełnia moje oczekiwania, jednak wymaga jeszcze trochę dopracowania, szczególnie trzeba dobrać lepiej nastawy, bo robot jeździ dopiero na 80% mocy, więc może coś jeszcze pokazać. Wymiana akumulatora na lżejszy raczej nic nie da, bo zastosowane silniki mają całkiem fajną moc. Chociaż właśnie te silniki są najsłabszym punktem konstrukcji, są ciężkie i powolne, ale zadanie spełniają, przez co pozostały. Opony też nie mają najlepszej przyczepności, ale znowu to przy tej masie docisk jest na tyle duży, że w ogóle nie widać poślizgów.

http://www.youtube.com/watch?v=SWVMaVTFrgU

EDIT 27.05.2011

Popracowałem jeszcze nad nastawami i teraz jest już dużo lepiej. Prędkość jest już ustawiona na maksymalną. Ale jeszcze trochę by się zapewne dało z tego robota wydusić. Niestety ten akumulatro jest coęśki i robot ma sporą bezwładność.

http://www.youtube.com/watch?v=xzXF1O1xmsk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.