MQTT – przegląd aplikacji Android

Główną zaletą protokołu MQTT jest jego łatwe implementowanie w aplikacjach, a dzięki dużej popularności w dziedzinie IoT programiści stworzyli wiele aplikacji pozwalających wykorzystywać ten ciekawy protokół bez pisania własnego programu. W tym artykule przedstawię trzy aplikację dla systemu Android. Od bardzo prostej do całkiem rozbudowanej.


MyMQTT

pobierz z Google PlayJest to najprostsza prezentowana w tym artykule aplikacja, jednak pomimo swojej prostoty jak najbardziej spełnia swoją funkcję.
Aplikacja umożliwia subskrybowanie tematów, publikowanie wiadomości, oraz zapisywanie wiadomości, które można publikować w późniejszym czasie.

Zalety:

  • bardzo łatwa obsługa
  • krótki czas uruchamiania

Wady:

  • brak możliwości edycji nazw tematów (trzeba wpisywać na nowo, co na telefonie nie jest zbyt komfortowe)

      


MQTT Dash

pobierz z Google Play

Bardzo prosta i popularna aplikacja. Posiada kilka prostych kontrolek, z których można stworzyć swój własny interfejs. Do dyspozycji mamy kontrolki takie jak: pole tekstowe, przycisk, slider, pole wielokrotnego wyboru, obrazek oraz pole koloru. Kontrolka przycisku umożliwia wybór ikony dla włączonego oraz wyłączonego pola, a ikonki można wybierać z całkiem pokaźnej puli.

Aplikacja wspiera certyfikaty SSL/TLS, wiadomości w formacie JSON, skrypty JavaScript oraz obsługuje poziomy kontroli przepływu wiadomości QoS.

Zalety:

  • łatwa obsługa

Wady:

  • bardzo mało praktyczny slider (za dużo klikania, by wysłać nową wartość)


IoT MQTT Panel

pobierz z Google Play

IoT MQTT Panel jest rozbudowaną aplikacją umożliwiającą stworzenie własnego panelu z przyciskami, wskaźnikami oraz wykresami. Dużą zaletą jest możliwość tworzenia wielu niezależnych paneli, które mogą się łączyć z różnymi brokerami MQTT.

Aplikacja wspiera certyfikaty SSL/TLS, wiadomości w formacie JSON oraz poziomy kontroli przepływu wiadomości QoS.

Zalety:

  • duża ilość praktycznych elementów z których możemy zbudować panel
  • wybór pomiędzy kolorystyką jasną i ciemną

Wady:

  • długi czas uruchamiania aplikacji nawet na mocnym telefonie.
  • reklamy w darmowej wersji


Przedstawione w artykule aplikację to tylko mała część ogromnej ilości dostępnych sklepie Play. Te które zaprezentowałem przypadły mi do gustu i jest to moja bardzo subiektywna opinia. Głównie stosuje IoT MQTT Panel jako aplikację testowa działania urządzeń wykorzystujących do komunikacji protokół MQTT.

Jeżeli znasz inne ciekawe aplikacją obsługujące protokół MQTT to podziel się nimi w komentarzach. Chętnie poznam opinię i przetestuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.