Materiały magnetyczne

Materiały magnetyczne, to takie, na które  oddziałuje pole magnetyczne. W zasadzie to można by do tej grupy dodać wszystkie pierwiastki i związki, ponieważ na wszystko w jakiś sposób oddziałuje pole magnetyczne. Zależnie jaki to jest typ oddziaływania i jak zachowuje się pole magnetyczne i materiały które znajdują się w tym polu, można wyłonić kilka grup:

  • diamagnetyki – to materiały, które w zewnętrznym polu magnetycznym wytwarzają własne, przeciwne pole magnetyczne, które niweluje swoją przyczynę. Mówiąc inaczej diamagnetyki osłabiają pole magnetyczne. Wartość wytworzonego pola jest proporcjonalna do pola zewnętrznego.
  • paramagnetyki – te materiały wytwarzają pole magnetyczne zgodne z polem zewnętrznym, jednak ich właściwości magnetyczne są bardzo słabe.
  • ferromagnetyki – są to materiały które wytwarzają pole magnetyczne. Dochodzi do tego dzięki domeną magnetycznym. Są to takie materiały jak na przykład żelazo. Zjawisko ferromagnetyzmu zachodzi tylko poniżej temperatury Curie, powyżej te materiały zachowują się jak paramagnetyki. Na przykład dla żelaza ta temperatura wynosi w przybliżeniu 769°C.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.