Wykonywanie płytek drukowanych

Umiejętność wykonywania płytek drukowanych jest przydatna każdemu elektronikowi. Mimo to że można już zamówić płytkę w profesjonalnych firmach w niskich cenach, to jednak większą przyjemność sprawia wykonywanie ich samem. Ja spróbuje przestawić metodę z papierem kredowym, która jest możliwa do wykonania w domowych warunkach.

Wykonanie płytki zaczynamy od zaprojektowania jej w programie komputerowym np. Eagle. Drukujemy na papieże kredowym interesujące nas warstwy, pamiętając o tym żeby obraz był czarny. Do drukowania trzeba użyć drukarki laserowej. Następnie docinamy laminat do odpowiedniego kształtu.

1 2

Ja używam do tego celu nożyc do blachy. Ale można także użyć brzeszczotu albo piłki włosowej. Są także gilotyny do cieńcie laminatu, ale to jest już większy koszt.

 

Następnie oczyszczamy laminat drobno ziarnistym papierem ściernym(używam do tego celu gąbki do szlifowania), a następnie umyć w wodzie z płynem do mycia naczyń, w celu otłuszczenia i po osuszeniu wyczyścić spirytusem lub denaturatem.

3 4

Teraz przechodzimy do przeniesienia wzoru ścieżek na laminat. Potrzebne będzie do tego żelazko nagrzane miej więcej do 2/3 temperatury. Kładziemy kartkę papieru na materiał ułożony na stole(może być deska do prasowania, w tedy bez materiału). Na papierze układamy wydruki na kartce kredowej, nadrukiem do góry.

 

5

Na tym układamy laminat(miedziom do dołu)i przykrywamy kartką.

6

Następnie zaczynamy grzać płytki kładąc żelazko na laminacie. Co jakiś czas dociskamy kulką papieru toaletowego laminat.

7 8

Grzejemy tak laminat przez około 10 min. Radze wziąć ze sobą zegarek ponieważ to zajęcie jest niezwykle nudne i traci się rachubę czasu.

Gdy laminat będzie już wygrzany, czas na schłodzenie. Najlepiej położyć płytkę na zimnych kafelkach.

9

Kiedy płytka będzie już zimna, czas na odłączenie papieru od laminatu. Robimy to w wodzie z płynem do mycia naczyń. Robimy to aż papier sam zejdzie. Małe kawałki papieru które nie chcą zejść ściągamy ostrożnie opuszkami palców.

10

Teraz gdy mamy już przeniesione ścieżki na laminat musimy do obejrzeć czy nieme jakiś błędów np. czy są wszystkie ścieżki. Gdyby nie wszystkie ścieżki przeniosą się na laminat to trzeba zacząć cały proces od początku. Jeżeli jednak są małe braki możemy je uzupełnić przy pomocy specjalnego mazaka.

13

Trawienie. Można je przeprowadzić w środku B327. Przygotowujemy roztwór trawiący zgodnie z opisem na opakowaniu. W celu pod trzymania stałej temperatury można wykorzystać dwa pojemniki o rożnych rozmiarach. W jednym znajduje się woda a w drugim wytrawiacz. Można także użyć gotowej wytrawiarki.

14

Teraz wkładamy płytkę do wytrawiacza. Pamiętając żeby ruszać płytką. Przyśpiesza to cały proces.

16 17

Kiedy na laminacie nie widać już miedzi możemy wyciągnąć płytkę. Radze to zrobić przy pomocy jakiegoś narzędzia i czyścimy płytkę rozpuszczalnikiem nitro. Na płytce powinny zostać tylko przykryte ścieżki.

18

Teraz przechodzimy do wiercenia otworów na elementy elektroniczne. W tym celu najlepiej użyć wiertarki ze statywem. Niestety ja takiej nie mam. Używam wiertarki modelarskiej. Wiercić najlepiej wiertłem 0,5.

19

Płytka jest już gotowa do lutowania.

20

Pierwsze kilka płytek może nie wyjść, jednak nie wolno się poddawać. Życzę powodzenia przy wykonywaniu własnych płytek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.