Czujnik odległości Sharp 2D120XJ100F – aproksymacja

 

W poprzednim artykule na temat tego czujnika przedstawiałem zawiłą metodę obliczania dystansu zmierzonego przez czujnik. W zasadzie to nawet nie było obliczanie, tylko dopasowanie do tablicy. Teraz przedstawię jak to obliczenie zrobić w jednej linijce. Zastosowałem metodę aproksymacji funkcji, czyli przybliżenia pewnej funkcji do zbioru danych pomiarowych.

Efektem jest prosty wzór:

Wynikiem tego wzoru jest przybliżona odległość obiektu od czujnika Sharp 2D120x. Parametr val to wartość zwracana przez 10 bitowy przetwornik analogowo-cyfrowy.

Aby otrzymać ten wzór dokonałem pomiarów co 1 cm, a następnie przy pomocy programu WykresLab (studenci Politechniki Krakowskiej mogą go znać) dokonałem aproksymacji funkcji do wcześniej zebranych danych. Poniżej przedstawiam wykres dopasowanej funkcji wraz z danymi pomiarowymi.

Efekt jest naprawdę dobry, błąd wynosi  ± 0,5 cm, co uważam za dobry wynik biorąc pod uwagę zakłócenia tego czujnika przez światło zewnętrzne. Trzeba pamiętać o tym, że wynik prawidłowy będzie tylko dla przedziału od 3 do 30 cm. Przy czym warto też zwrócić uwagę na to, że w przedziale od 0 do 3 cm wynik będzie wynosił więcej niż 3.

Komentarze do „Czujnik odległości Sharp 2D120XJ100F – aproksymacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.