Robot EV-00

IMG_9883Robot EV-00 jest robotem głownie edukacyjnym, zbudowałem go w celu sprawdzenia kilku rozwiązań, ale także posłużył mi jako projekt na zaliczenie jednego z przedmiotów na moich studiach. Głównym celem była realizacja komunikacji robota z komputerem drogą radiową i przesyłanie podstawowych danych w obu kierunkach.

 

Główne parametry robota:

  • Mikrokontroler ATmega8 z wgranym bootloaderem Arduino
  • Mostek-h L293D
  • Sharp 2D120x
  • moduł radiowy MOBOT-RCR-V2 (B)
  • silniki HL149

Program robota wykonuje na żądanie takie operacje jak: obracanie serwem z czujnikiem, pomiar odległości i napięcia akumulatora, oraz jazdę we wszystkich kierunkach. Robot posiada także tryb omijania przeszkód.

Sterowanie z komputera odbywa się poprzez aplikacje napisaną w środowisku Processing.

programSterujacy

Generalnie jestem zadowolony z tej konstrukcji, choć mam już jej dosyć, gdyż prace trwały długo i w trakcie przyszły mi do głowy nowe pomysły, których w tym robocie nie jestem w stanie wykorzystać. Dodatkowo dodam, że robot ma swoje humory, gdyż czasem przestaje działać i nie ma zamiaru ruszyć. Jest to spowodowane kiepskim stanem użytego akumulatora i dosyć słabą filtracja szumów zasilania. W chwili dużej zmiany położenia serwa, czy podczas ruszania czasem resetuje się kontroler i wchodzi z powrotem w program bootloadera.

Muszę jeszcze napisać małe ostrzeżenie, niech nikt nigdy nie kupuje do robotów kół do modeli samolotów, przyczepność jest fatalna, robot ślizga się jak to tylko możliwe. Warto wydać więcej na koła i mieć coś stworzonego do robotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.