Raspberry Pi

Raspberry Pi to platforma komputerowa stworzona przez Raspberry Pi Foundation. Premiera urządzenia ma miieć miejsce na początku 2012 roku. Jest to komputer wielkości karty kredytowej, do którego można podłączyć monitor i klawiaturę, tworząc standardowy zestaw komputerowy. Może być wykorzystywany do takich samych celów co standardowy PC. Można korzystać z internetu, edytować i tworzyć pliki. Odgrywa on także wideo high-definition. Wszystkie te zalety umożliwia system Linux, mogą na nim pracować takie dystrybucje jak: Debian GNU/Linux, Fedora, Arch Linux.
Raspberry Pi model B
Urządzenie oparte jest na układzie Broadcom BCM2835 SoC, który składa się z procesora ARM1176JZF-S 700 MHz, VideoCore IV GPU i 128 lub 256 megabajtów (MB) pamięci RAM. Urządzenie nie posiada wbudowanego dysku twardego, iw zamian posiada złącze dla kart SD w celu załadowania systemu operacyjnego i przechowywania danych. Raspberry Pi posiada rónież złącze USB do podłączenia dowolnych zewnętrznych urządzeeń przechowujących dane.
Fundacja przygotowała dwa modele urządzeń. Model A, który posiada 128 MB pamięci RAM, jeden port USB, nie ma zącza sieci Ethernet (LAN) oraz Model B, który składa się z 256 MB pamięci RAM, dwóch postór USB oraz posiada kartę 10/100 Ethernet.

Mimo, że Model A dnie posiada złącza RJ45 Ethernet, może zostać podłączony do sieci za pomocą zewnętrznej karty sieciowej Ethernet lub Wi-Fi przy wykorzystaniu portu USB. Standardow myszu i klawiatury koputerowe podłączane za pomocą USB bez problemu współpracują z Raspberry Pi.


Raspberry PI nie posiada wbudowanego zegara czasu rzeczywistego, z tego powodu system operacyjny musi korzystaz z zewnętrznego źrodła czasu za pomocą sieci internet lub pytać użytkownika o czas podczas uruchamiania.

Model A Model B
SoC:  Broadcom BCM2835 (CPU + GPU + DSP + SDRAM) 
CPU: 700 MHz ARM1176JZF-S core (ARM11 family) 
GPU: Broadcom VideoCore IV, OpenGL ES 2.0, 1080p30 h.264/MPEG-4 AVC high-profile decode 
Pamięć (SDRAM): 128 MB 256 MB
Porty USB 2.0: 1 2 (za pomocą zintegrowanego Hub_USB)
Wyjścia wideo: Composite RCA, HDMI
Wyjścia dźwięku:  3.5 mm jack, HDMI
Nośnik danych: złącze kart SD / MMC / SDIO
Połączenia sieciowe: Brak 10/100 Ethernet (RJ45)
Pozostałe złącza: 8 x GPIO, UART, szyna I?C , szyna SPI z dwoma liniami CS, +3.3 V, +5 V, masa
(złącze GPIO nie jest montowane na płycie w czasie produkcji, po zakupie można zamontować własne)
Zasilanie: 500 mA (2.5 W) 700 mA (3.5 W)
Źródło zaisliania: 5 V przy pomocy złącza MicroUSB, ewentualnie za pomocą złącza GPIO
Wymiary: 85.60 × 53.98 mm
Obsługiwane systemy operacyjne: Debian GNU/Linux, Fedora, Arch Linux
Osobiście śledzę rozwój projektu od pewnego czasu i liczę, na to, że będę miał okazję przekonać się o zaletach tego zestawu. Premiera będzie niebawem, więc za kilka miesięcy może zakupie jedną płytkę Raspberry Pi.
Wykorzystane źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.