Prostowniki – mostek gretza

W każdym urządzeniu elektronicznym zasilanym z sieci musi nastąpić zamiana z napięcia zmiennego na stałe. W tym celu stosuje się prostowniki diodowe i umieszcza je się pomiędzy uzwojeniem wtórnym transformatora, a układem zasilanym. Zadaniem takich układów jest przeniesienie ujemnej połówki napięcia na zakres dodatniej, a dodatnią ma przepuszczać bez zmian (o napięciu przemiennym). Układy te nazywane są mostkami gretza.

Prostowniki wykorzystują w diodach jednokierunkowość przepuszczania prądu, dzięki czemu tylko dodatnia część przebiegu przechodzi na drugą stronę. Najprostszy prostownik jest zbudowany z jednej diody i dosłownie ucina tylko ujemną część przebiegu. Taki układ nazywany jest prostownikiem jednopołówkowy. A jego budowa i zasada działania jest przedstawiona na poniższej grafice.

prostownik_jednopołówkowy

Taki mechanizm jednak wycina całkiem sporą ilość energii i aby nie tracić ujemnych połówek został wymyślony mostek gretza, który te ujemne połówki dosłownie odwraca.

mostek_gretza

Układ zbudowany na czterech diodach daje już nam możliwość Przeniesienia wszystkich ujemnych połówek na część dodatnią, a dodatnie pozostawia bez zmian. W efekcie otrzymujemy napięcie zmienne. Zalecam prześledzenie dokładnie jak będzie płynął prąd w takim układzie. Należy wziąć pod uwagę zasadę działanie diody.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.