Przejściówka USB<->TTL na układzie Microchip MCP2200

Kilka dni temu odszukałem w domowych zapasach zapominanie dwa układ MCP2200 firmy Microchip. Są to scalone konwertery USB<->TTL. Układ do komunikacji wykorzystuje interfejs klasy USB CDC, dzięki czemu może być widziany między innymi jako popularny port wirtualny. Dużym atutem układu jest 8 portów wejścia wyjścia.

Układ MCP2200 jest dostępny w dwóch 20 pinowych obudowach: QNF, oraz SOIC. Napięcie zasilania mieści się w zakresie 3.0-5.5V, a pobór prądu to 10-15mA (zależnie od napięcia).

Poniżej przedstawiam dla ciekawskich schemat blokowy układu (zaczerpnięty z noty katalogowej).

W mojej przejściówce zastosowałem układ w obudowie SOIC, wyprowadziłem na goldpiny sygnały potrzebne do transmisji (RXD, TXD, RTS, CTS), trzy piny portu wejścia wyjścia, oraz diody led sygnalizujące transmisje. Poniżej przedstawiam schemat.

Jest to w zasadzie standardowa aplikacja tego układu. Nie wyprowadzałem wszystkich pinów, ponieważ układ powstawał na próbę i nie chciałem komplikować PCB.

Projekt PCB powstał w programie Eagle (pliki do pobrania w linku na końcu artykułu).

Płytkę udało się zaprojektować na jednej warstwie, niestety z dwoma mostkami na linii 5V, ale za to z zachowaniem całkiem dużych odstępów między ścieżkami, dzięki czemu łatwo udało się wykonać płytkę metodą termotransferu.

Uruchomienie nie przysporzyło większego problemu, na początek układ nie chciał zadziałać, a powodem była zbyt duża pojemność kondensatorów współpracujących z rezonatorem kwarcowym. Po wymianie ich na zalecane 22pF wszystko od razu zaczęło działać. System Linux Debian automatycznie załadował sterowniki i możliwa była komunikacja przy pomocy wirtualnego portu /dev/ttyACM0. W systemie Windows musiałem zainstalować stosowne sterowniki pobrane ze strony producenta układu (link).

Układ MCP2200 może być ciekawą alternatywą dla popularnego FT232, między innymi ze względu na swoją cenę, która jest o 1/3 mniejsza. Układ dostępny jest za około 8-9 zł.

Pliki projektu można pobrać z serwisu Github: https://github.com/PawelJanik/USB-TTL-MCP2200.git

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.