Prosty programator STK200

IMG_0844_1Podczas pracy z mikrokontrolerami bez programatora się nie obędzie, nawet najprostszego i taki właśnie chcę przedstawić. Programator stk200 umożliwia programowanie mikrokontrolerów AVR przy pomocy isp. Czyli możemy nim bez problemu zaprogramować najpopularniejsze układy z podrodzin ATtiny czy Atmega.

Programator stk200, do komunikacji pomiędzy komputerem a kontrolerem wykorzystuje port LPT, więc w dzisiejszych czasach jest powoli wypierany przez programatory wykorzystujące port USB. Kolejną wadą jest to, że nie może zasilić programowanego urządzenia. Mimo tych wad uważam, że jest to najlepszy programator na początek pracy ze względu na jego prostotę i bardzo niską cenę. Moja wersja kosztowała mnie około 4 zł. Dla mnie największą zaletą jest to, że programator nie potrzebuje żadnego sterownika, więc wystarczy, że podłączę programator do komputera i od razu działa.

Poniżej przedstawiam schemat programatora stk200:

stk200

Jak wydać programator jest naprawdę prosty, wymaga złącza męskiego DB25, czterech rezystorów przewodu i złącza do podłączenia programatora do płyty z mikrokontrolerem. Co do tej końcowej złączki to najpopularniejszy jest standard KANDA:kanda

Należy pamiętać, że programator w tej wersji nie posiada żadnego oddzielenia galwanicznego od komputera i w razie zwarcia można uszkodzić port. Ze swojej strony mogę powiedzieć, że nigdy mi się to nie zdarzało mimo wielokrotnych zwarć. Jednak zalecam ostrożność. Rezystory zabezpieczające w programatorze trochę może pomogą przy krytycznej sytuacji, ale ostrożności nigdy za wiele i lepiej zawsze przy plątaninie kabli sprawdzić wszystko dwa razy.

I jeszcze kilka zdjęć z propozycją poskładania tego z całość. Oczywiście można to zrobić na wiele innych sposobów, zależnie od tego jakie mamy potrzeby i fantazję.

IMG_0847_1IMG_0850_1IMG_0849_1IMG_0848_1IMG_0843_1

Komentarze do „Prosty programator STK200

    • Oczywiście, że można, ale cena każdej kombinacji rośnie w górę. Widziałem już pobieranie zasilania z portów PS/2, czy game portu.
      Mam przygotowany już projekt płytki na ten schemat z buforem zabezpieczającym, jak wykonam płytkę to zaprezentuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.