Debian i Arduino

Arduino to środowisko, które umożliwia programowanie mikrokontrolerów AVR w odmianie języka c, oraz pozwala przesyłać program do kontrolera przy pomocy portu USB, bądź RS232. W kontrolerze oczywiście musi być odpowiedni bootloader. Środowisko Arduino dostarcza sporo przydatnych bibliotek do służących do obsługi peryferiów, na przykład takich jak: porty przetworniki, wyświetlacze, czujniki itp.

Przez długi czas uważałem, że używanie Arduino to pójście na łatwiznę, zamiast zmierzyć się ze sprzętem, jednak w ostatnim czasie przekonałem się, że jeżeli pracuje się nad dużym projektem, gdzie liczy się algorytm, to programista powinien mieć pewne i sprawdzone środowisko. Dużą zaletą Arduino jest bardzo prosty interfejs, zawiera tylko kilka opcji, które wykorzystuje się cały czas, a nie ma żadnych wodotrysków, których się nie stosuje, a jeżeli już tak, to bardzo rzadko. Poniżej przedstawiam wygląd programu Adruino.

Dokładnie opis jak używać tego programu będzie w następnym artykule. Teraz przejdźmy do instalacji Arduino i konfiguracji.

Instalacja:

Jest to dziecinnie proste. Można to zrobić na dwa sposoby: z konsoli, albo przy użyciu menadżera pakietów Synaptic.

Należy zainstalować pakiet arduino.

W konsoli wpisujemy plecenie

su

Podajemy hasło użytkownika root i spisujemy

apt-get install arduino

Teraz program jest już zainstalowany i możemy go uruchomić. W celu uruchomienia wchodzimy w menu systemowe Programy->Elektronika->Arduino IDE, no i ukazuje nam się środowisko. Niestety nie gotowe jeszcze do pracy. Prawdopodobnie że w menu Tools zakładka Serial Port jest nie aktywna, jeżeli jest to dalej nie musisz czytać.

Odblokowanie Serial Port:

W tym celu należy podpiąć do komputera zestaw Arduino (będę opisywał jak go zrobić w tani sposób), ale jeżeli go nie posiadasz jeszcze to wystarczy, że podepniesz jakiekolwiek urządzenie z przejściówka w postaci układu FT232. Może to być zwykła przejściówka USB<=>RS232.

Kiedy mamy ją już podłączoną, wykonujemy polecenie

dmesg

I szukamy fragmentu w tym stylu

[257128.554414] usb 8-2: FTDI USB Serial Device converter now attached to ttyUSB0

Interesuje nas nazwa pliku pod jakim możemy znaleźć nasz konwerter. W moim przypadku jest to ttyUSB0, zaobserwowałem, że jest to różnie, nie każdy ma taką samoż nazwę. Szczerze mówiąc to nie wiem dlaczego.

Następnym krokiem jest zmiana uprawnień, tak, abyśmy mogli korzystać z tego portu. W tym celu logujemy się jako root (su) wykonujemy polecenie:

chmod a+rw  /dev/ttyUSB0

Teraz po uruchomienie Arduino IDE mamy aktywną zakładkę Serial Port i co najważniejsze mamy gotowe do pracy środowisko.

W najbliższym czasie napiszę jeszcze artykuły na temat szczegółowej obsługi środowiska Arduino, oraz przedstawię moją metodę na tani, własnoręcznie zrobiony zestaw Arduino.

 

Komentarze do „Debian i Arduino

  1. Tylko że instaluje się pod debianem wersja „stara”018 a jak to zaktualizować do najnowszej wersji?

    • Instaluje się stara wersja, ponieważ taka jest w pakietach debiana. Jeżeli zależy Ci na korzystaniu z najnowszej wersji, to zawsze możesz pobrać ją ze strony http://www.arduino.cc, ale z repozytorium debiana łatwiej się instaluje i jest większa pewność, że wszystko będzie działać.
      Co do samej aktualizacji, to nigdy jej nie przeprowadzałem, bo nie widzę takiej potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.